вівторок, 9 листопада 2021 р.

Шашкевичу-210: історія №6

ІСТОРІЯ №6 про ПЕРШИЙ ДРУКОВАНИЙ ТВІР МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА
За тогочасною семінарською традицією, дні народження провідних австрійських державців, і насамперед, цісаря, відзначали урочистими промовами. Семінаристи виступали переважно латинською, часом польською чи німецькою мовами.
  •  Шашкевичу припала черга виступати 12 лютого 1835 року, в день 67-річчя цісаря Франца ІІ. Маркіян виголосив промову народною українською мовою, ще й зачитав ювілейну оду "Голос галичан", видану тоді ж Ставропігійським Інститутом у Львові.
  •  Ода була першим друкованим твором поета, яким він прагнув доказати, що українська мова повинна бути визнана на офіційному рівні.
  •  На свято Покрови 1836 року Маркіян Шашкевич і його товариші-семінаристи Микола Устиянович та Юліян Величковський одночасно виголосили українською мовою проповіді в трьох львівських церквах - відповідно у Святоюрському соборі, церкві Св. Параскеви та церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Ці проповіді були своєрідним публічним протестом проти засилля чужоземних мов і панування їх в усіх сферах суспільного життя Галичини.
Далі буде...

З виданням "РУСИНИ. ГОЛОС ГАЛИЧАН" можете ознайомитися, завітавши до Золочівська міська бібліотека ім.І.Франка!

У дописі використано книгу - Шашкевич М. Повне зібрання творів / Маркіян Шашкевич; упоряд. і ред. М. Шалата. - Дрогобич : Коло, 2012. - 560 с.

P. S. Читайте Шашкевича разом із Золочівщина#digest у час його 210-ліття!Немає коментарів:

Дописати коментар

КІНОТЕАТРИ ЗОЛОЧЕВА

Початок кінематографа на Галичині був пов’язаний із світлою думкою про його допомогу у поширенні не тільки освіти і культури, але й демократ...