вівторок, 18 квітня 2023 р.

ІСТОРІЯ № 10 (ювілейна) про ЗАГАДКОВІ КАМЕНІ ЗОЛОЧІВСЬКОГО ЗАМКУ

Кажуть, що в кожній легенді є частка істини. Легенд, пов'язаних із Золочівським замком багато! А може, і не легенди це зовсім? Ми вирішили зібрати найнезвичайніші та найцікавіші, на наш погляд.

Сьогодні розповідаємо про містичні камені Золочівського замку - неоціненні артефакти для шанувальників містики та любителів розгадувати історичні головоломки.
  • це одні із найцікавіших експонатів Золочівського замку;
  • камені привезли у 2000 році з околиць Золочева – з лісу біля села Новосілки;
"Місцеві жителі розповідали про те, що кожного, хто натрапляв на ці камені, напівзакопані у землі та завалені сміттям, "чіплявся блуд". Така ж пригода трапилась із працівниками замку, які приїхали перевозити їх до замку і майже три години блукали у лісі" [1]
  • до транспортування артефактів, найважчий з яких "потягнув" на 9,5 тонн, були залучені навіть військові та лісники;
  • написи на них датовані кінцем XIV-поч. XV ст., зроблені латинню та не мають аналогів;
Припускають, написи могли бути зроблені тамплієрами, яким також міг належати замок, руїни якого збереглися в околицях цього села. Найпоширеніша легенда твердить, що в таємничих написах зашифровано місце знаходження скарбів тамплієрів.
  • на одному із них зображено два вінки, терновий і з живих квітів, а у місці їх з'єднання - отвір;
Є легенда, що треба великий палець ткнути в отвір в камені і крутити долонею. Якщо хочеться успіху в коханні – крутимо за годинниковою стрілкою, якщо хочеться грошей – проти годинникової. Вам чого? Кохання чи грошей? 

А, якщо серйозно, то -
  • процес вивчення цих пам'яток (а це і розшифрування написів, і археологічні дослідження території, і праця в архівах України та Європи) розпочався ще у 2000 році;
"На цей час вдалося код написів, залишається лише довести правильність розшифровки. Задля досягнення цієї мети довелось із усіма матеріалами та фотографіями побувати у Ватикані та попрацювати із відповідними фахівцями, які займаються дослідженнями історичних пам'яток, датованих XIV-XV ст." - розповідає дослідник Ігор Жук [1]
За лаштунками легенд і таємниць разом з вами була Золочівщина#digest!

У дописі використано:
  1. Мельник Г. Містичні камені надійно захищені : [у Золочівському замку] / Галина Мельник // Нар. слово. - 2017. - 29 червня (№26). - С. 3.
  2. Палков Т. Замки Львівщини : історія та легенди [Текст] : путівник / Тарас Палков. - Львів, 2007. - 64 с.
  3. Чобіт Д. Золочівський замок [Текст] / Дмитро Чобіт. - Броди : Просвіта, 2011. - 47 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Краєзнавча книжкова полиця # Святослав Праск / Левко Воловець

Воловець Л. Святослав Праск [Текст] : літературно-критичний нарис / Левко Воловець. - Рівне, 2011. - 147 с.