пʼятниця, 10 лютого 2023 р.

ВІН ВПИСАВ СВОЄ ІМ'Я В ІСТОРІЮ МИСТЕЦТВА

Знайомтеся - ЛЕОПОЛЬД (ЛЕОН) КРЕЦ (4 лютого 1907, Золочів -16 квітня 1990, Париж)
1907 рік. У Золочеві в незаможній єврейській родині залізничного службовця Фредеріка Креца народився син Леопольд. Малим хлопчиськом Леопольд почав малювати і ліпити, навіть сам майстрував собі іграшки. Проте, батьки не підтримували захоплення мистецтвом сина і намагались скерувати його в більш традиційну сферу. Тому перші кроки в мистецтві він зробив у майстернях скульпторів та каменярів, де виготовляли надгробки.
  • Уже у Львові Леопольд закінчив 6 класів гімназії, куди батько, для подальшої роботи на залізниці, переїхав з родиною.
  • У Львові доля сприяє юнаку. Батько Ф. Крец знайомиться з Олексою Новаківським (1872-1935) й приводить Леопольда до Мистецької школи майстра. У майстерні О. Новаківського молодий Л. Крец успішно навчається протягом 1924-1926 рр. (відтоді походять його перші роботи).
  • Згодом, у 1928-1931 рр., Леопольд Крец навчається у Краківській академії мистецтв в майстерні відомого митця Ксаверія Дуніковського та повертається у Львів після завершення навчання.
  • У 1930 р. має зустріч з Андреєм Шептицьким і завдяки допомозі митрополита у 1931 р. виїжджає до Парижа навчатися в Школі образотворчих мистецтв.
  • У Парижі Л. Крец починає творити в гіпсі та бронзі. А репортажі про його паризькі успіхи, зокрема, про його персональні виставки постійно друкували у 1932-1933 рр. львівські газети.
Більше про МИТЦЯ писав сайт української діаспори "Стожари" - https://svitua.org/.../leopold-krecz-leopold-kretz-1907.../

Віртуально познайомитися з роботами Леона Креца можете на порталі ArtLvivOnline - https://art.lviv-online.com/leopold-leon-kretz/

У дописі використано:
  1. Волошин Л. Митрополит Андрей Шептицький у творчих долях українських художників. Ч. ІІ [Текст] / Любов Волошин. - Львів : Артклас, 2017. - 223 с.
  2. Золочівщина. Постаті [Текст] : біограф. довід. / упоряд. Юрій Юречко. - Львів : Святогорець, 2019. - С. 140.
  3. ЛЕОПОЛЬД КРЕЦ (Leopold Kretz, 1907-1990), уродженець галицького Золочева, мистецькі твори котрого прикрашають Париж / зрефер. Євгеній Захарчук. - Режим доступу: https://svitua.org/.../leopold-krecz-leopold-kretz-1907.../


Немає коментарів:

Дописати коментар

Книжкова полиця для краєзнавців # Золочів. Деякі описи та світлини / упоряд. Юрія Баб’яка, Андрія Доброносова

"ЗОЛОЧІВ. Деякі описи та світлини" / упоряд. Юрія Баб’яка, Андрія Доброносова (Львів : Сполом, 2023)