середа, 17 серпня 2022 р.

НАЙТИТУЛОВАНІШИЙ ВЛАСНИК ЗОЛОЧІВСЬКОГО ЗАМКУ

Ян III Собе́ський (пол. Jan III Sobieski; 17 серпня 1629 р. - 17 червня 1696 р.) - монарх Речі Посполитої, король польський, Великий князь Литовський та Руський. Він МАВ УКРАЇНСЬКЕ ПОХОДЖЕННЯ І ЗАВЖДИ ПИШАВСЯ НИМ. Він захоплювався відважністю козаків та вважав їх своїми найкращими союзниками. Польські шляхтичі ревнували короля до мужніх українців, а він відповідав, що саме козаки здатні вберегти Європу від знищення.

Сьогодні українці - нащадки ти же козаків - знову в бою, стоять на захисті не лише власної незалежності та свободи, а й свободи всієї Європи. ПЕРЕМОЖЕМО!
Далі про короля.

Ян ІІІ Собеський у свій час став єдиним юридичним спадкоємцем Золочівського замку та інших маєтностей родини після смерті своїх батьків та старшого брата.

Чи відомо вам, що Золочівський замок, будучи власністю родини Собеських від заснування - до 1737 р., був місцем цікавих подій. Ось лише окремі з них: 
  • у 1663 р. у Золочівському замку Ян Собеський зібрав військо для походу на москву;
  • у 1667 р. замок витримав татарську навалу;
  • 1672 р. після шестиденної битви турки здобули фортецю. Та, за іронією долі, через три роки замок було відбудовано руками полонених турецьких воїнів;
  • у Золочівському замку протягом 1674-1696 рр., який на той час вважався королівською резиденцією, відбувалися зустрічі короля з представниками інших держав (з архівних джерел відомо про зустрічі з послами Франції та Швеції);
  • з історією замку пов'язані імена багатьох історичних постатей. Так - замковими мурами проходився гетьман Війська Запорозького Правобережної України, очільник Гетьманщини Петро Дорошенко.
Сам король не часто перебував у Золочеві. Найчастіше він жив у Яворові та Варшаві.
Але до сьогодні стіни Золочівського замку та Китайського палацу "дихають" коханням, про яке у свій час ходили легенди.

Тут "ховалися" від усього світу король Ян Собеський і його кохана дружина Марія Казимира. Королева відпочивала від пліток знаті та шляхетських пересудів, даючи вихід творчим ідеям. За її часів Золочівський замок став сучасним і зручним для проживання. Поруч із замком постав оригінальний Китайський палац, що дотепер є окрасою Золочева.

Про Марію Казимиру - єдине кохання Яна ІІІ Собеського якось писали на краєзнавчому блозі - https://zolocyiv-kraj.blogspot.com/.../blog-post_25.html...
Після смерті короля Золочівський замок дістався його синові Якубу Людвіку Собеському (1667-1737).

У дописі використано:
  1. Золочівський замок: королівська резиденція з двома привидами. - Режим доступу: https://nevdoma.com.ua/zolochivskiy-zamok
  2. Золочівщина. Постаті [Текст] : біограф. довід. / упоряд. Юрій Юречко . - Львів : Святогорець, 2019. - 324 с.
  3. Чобіт Д. Золочівський замок [Текст] / Дмитро Чобіт. - Броди : Просвіта, 2011. - 48 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Книжкова полиця для краєзнавців # Золочів. Деякі описи та світлини / упоряд. Юрія Баб’яка, Андрія Доброносова

"ЗОЛОЧІВ. Деякі описи та світлини" / упоряд. Юрія Баб’яка, Андрія Доброносова (Львів : Сполом, 2023)